Friday 9 December 2011

Thursday 8 December 2011

RPH Mengenal Bentuk (3D)

Matapelajaran                        : Matematik
Kelas                                     : Tahun 1
Tarikh                                    : 08 Oktober 2011
Masa                                     : 10.30pagi-11.pagi (60 minit)
Bilangan murid                       : 27 orang
Bidang pelajarn                      : Mengenal pasti bentuk tiga dimensi (3D).
Obejektif pembelajaran          : Dapat mengenal pasti bentuk –bentuk 3D.
Hasil pembelajaran                : Pada akhir pembelajaran ini murid-murid dapat:
                                             (Menguasai isi kandungan)
         a)     Dapat menamakan bentuk-bentuk 3D.
              - Membina kemahirankonsep matematik 
        b)     Dapat menamakan objek-objek bentuk-bentuk 3D
        c)     Dapat menyesuaikan objek dengan bentuk 3D  yang betul.
Konsep                                  :Matematik
Bahan/ peralatan                    : LCD & computer riba
                                             : Gambar bentuk 3D
                                             : Model bentuk-bentuk 3D
                                             : Kad imbasan
                                             : Lembaran kerja
                                             : Kad aktiviti murid
                                             : Model Robot

Langakah berjaga-jaga          : Memastikan keselamatan alatan dan diri sendiri ketika melakukan aktiviti kumpulan .

Pengetahuan sedia ada          : Murid pernah melihat bentuk –bentuk 3D dalam kehidupan
                                               harian dan pernah belajar semasa prasekolah.


Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:


1. Guru akan menunjukan persembahan video klip.
2. Murid -murid akan menjawab solan guru berdasarkan gambar.
3. Secara kumpulan murid-murid akan tampal gambar objek berdasarkan bentuk 3D yang diberi.
4. Secara kumpulan murid-murid akan memadankan gambar berdasarkan objek.
5. Secara kumpulan murid -murid akan memadankan nama bentuk.
6. Murid -murid akan menjawab latihan guru.
7. Murid-murid akan menberitahu bentuk-bentuk yang terdapat pada Robot.